TANIM : DYOTERM, özellikle boya filmi üzerinde küf ve nem (yoğuşma) oluşturan banyo, mutfak gibi rutubetli mekanlarda bu tip problemlerin önlenmesi amacıyla tasarlanmış, ayrıca sıcak yüzeyi ve kadife dokusu ile bebek odalarında ve her türlü iç mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilen akrilik kopolimer esaslı bir boyadır. Kompozisyonu üç farklı etkiye sahiptir.
1 FİZİKOTERMAL ETKİ Fizikotermal etki boya içerisinde bulunan izole edici özelliğe sahip mikro cam parçacıklarla sağlanmaktadır . DYOTERM mikro cam bilyeler sayesinde sürüldüğü yüzeylerde çift cam sisteminde çalışarak ( cam / hava / cam ) izole edici bir film oluşturur. DYOTERM diğer boyalara göre 3.5 kat daha düşük ısı geçirgenlik katsayısına sahiptir. Mikro cam bilyeler ve düşük ısı geçirgenliği sayesinde boya filmi üzerinde su buharının yoğuşmasını engeller ve ısı kaybını önlemeye yardımcı olur. İçerdiği mikro cam bilyeler sayesinde diğer boyalara göre uygulandığı yüzey daha sıcak olmakta böylece izolasyona katkı sağlamaktadır .
2 KİMYASAL ETKİ İçerdiği kuvvetli bir küf önleyici madde ile tüm mikroorganik küflerin oluşmasını engeller.
3 DEKORATİF ETKİ Mat desenli bir görünüm ve sıcak bir yüzey sağlar.

ÖZELLİKLERİ : Termal ve izolasyon etkilerinin, buhar ve küf önleme teneffüs etme özelliklerinin yanı sıra insan sağlığına ve çevreye dosttur. Her türlü yüzeye mükemmel bir yapışma gösterir, çatlama dökülme yapmaz .Uygulandığı alanlara desenli mat bir görünüm ve sıcak bir yüzey sağlar .Solmayan renkleriyle her mevsim kolaylıkla uygulanır ve çabuk kurur. Pastel ve canlı renkleriyle mutfak banyo ve bebek odalarının vazgeçilmez boyasıdır.
UYGULAMA ALANI : Özellikle nemli ortamlar için tasarlanmıştır. Banyo,mutfak, benzeri rutubetli mekanlarda sorun çözücü olarak kullanılacağı gibi yüzeyinin diğer boyalara göre daha sıcak olması nedeniyle bebek odalarında kullanılması tavsiye edilir . Ancak duş kenarları gibi sürekli su ile direkt temas eden yüzeylere uygulanmamalıdır .
UYGULAMA ŞEKLİ : Yeni boyanacak yüzeylerde uygulama : Dyorit Macun ile düzgünleştirilmiş yüzeylere Dyobinder uygulanır. “Astarlama işleminde kesinlikle izolasyon astarları kullanılmamalıdır”. Astar uygulamasından 2 saat sonra su ile hacmen %10 inceltilmiş DYOTERM rulo ile 2 kat veya yoğuşma etkisini artırmak için 3 kat uygulanır. Düzgün uygulama yapabilmek için tek yönde tarama yapılmalı ,fazla taramadan kaçınılmalıdır . Katlar arası en az 6 saat beklenmesi önerilir

Eski boyalı yüzeylere uygulama : DYOTERM ile boyanacak yüzeyler her türlü kir, yağ, gevşek ve kabarmış dokulardan arındırılmalıdır. Küf ve bakteri önleyici solüsyon ile temizlenmelidir. DYORİT veya saten alçı gibi çok emici yüzeyler üzerine uygulanmış eski plastik boyalı yüzeylere macun tamiri yapılmasının ardından Dyobinder uygulanarak “Astarlama işleminde kesinlikle izolasyon astarları kullanılmamalıdır” yukarıda belirtildiği şekilde DYOTERM tatbik edilir . Eski sentetik boyalı yüzeylerde ise ; yüzey iyice zımparalanıp , zımpara tozları yüzeyden uzaklaştırıldıktan sonra hacimce %10 inceltilen DYOTERM 2 veya 3 kat (yoğuşma etkisini artırmak için) olarak rulo ile uygulanır.
BOYANABİLEN ALAN :
2 katta yüzeye bağlı olarak 1 L ile 3-3,5 m² , 1 kg ile 3-3,5 m² alan boyanır.
3 katta yüzeye bağlı olarak 1 L ile 2,5-3 m² ile (Yoğuşma etkisini artırmak için) boyanabilir.